STAR TREK XI

Trekkies:TNG Bontonfilm Paramount Pictures Bad Robot

O filmu

Příběh

Příběh

Zažijeme první dobrodružství nejslavnější posádky vesmírné lodě Enterprise. Do kapitánského křesla poprvé usedne její legendární velitel James T. Kirk. Původní americký seriál ze 60. let ukázal posádku jako sehranou partu, ale bylo tomu tak od prvního setkání?

Hrdinové

Posádka

Hrdiny ve světě Star Treku najdeme v řadách vojensko-výzkumné organizace budoucnosti, Hvězdné flotily. Její příslušníci mají výsadu oblékat nápadně barevné uniformy a odvážně se vydávat tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Za dobro, lásku a spravedlnost bojují horkokrevný James T. Kirk (milovník a miláček žen), zelenokrevný pan Spock mladší (polomimozemšťan se špičatýma ušima) a pan Spock starší. Ten se přiřítí z budoucnosti poučovat a zachraňovat své mladší já.

Sekundují odvážná komunikační důstojnice Uhura (čokoládová kráska), lodní lékař Leonard McCoy (děsí ho vesmír), inženýr Montgomery Scott (génius), pilot Sulu (nadaný šermíř) a navigátor Pavel Chekov ("mladé ucho").

Padouši

Padouch

Velikost hrdinů vynikne vedle "neporazitelného" padoucha. Tím bude tajuplný Romulan Nero, který má kromě špičatých uší i působivě potetovaný obličej a smrtonosnou loď. Jeho cílem je pomstít se Spockovi z budoucnosti a změnit historii.

Budou přitom lítat třísky – do vzduchu (vakua) vyletí nejen lodě Hvězdné flotily, nýbrž i celé planety. A navíc do hry vstoupí tajuplná "červená hmota"...

Bitvy

Bitvy

Nero nejprve změří síly s korábem USS Kelvin a poté i se samotnou Enterprise. Bitvě padne za oběť i původní kapitán Enterprise a uvolní místo mladému Kirkovi. Boje vesmírných lodí doplní pozemní střílečky/mlátičky, skákání ve skafandru z orbity, a dokonce pár šermířských čísel!

Sex

Sex

Star Trek byl vždy korektní pořad – ale v uvolněných 60. letech to znamenalo jiné pojetí než dnes. Kapitán Kirk je proslavený proutník, před kterým si není žádná mimozemšťanka jistá. Barva pleti nerozhoduje – bude libo zelenou krásku?

Víte, že...

Trivia

... červená barva uniformy může naznačovat neblahý osud jejího nositele? V seriálu ze 60. let se nedožili červeně oblečení příslušnici bezpečnosti ani první reklamy.

... kapitán Kirk se jako první běloch líbal v televizním vysílání s černoškou? A že to nebyl nikdo jiný než komunikační důstojník Uhura, pro jejíž krásné oči se mladý Kirk bude rvát i nyní?

... pan Spock by měl být mistrem logiky a chladné rozvahy neovlivněné emocemi? Ve filmu ukáže i své temné stránky! Vulkánci obecně emoce stoprocentně skrývají a ovládají, ale matka pana Spocka byla pozemšťanka.

.... špičaté uši pana Spocka připomínaly producentům v 60. letech ďábla? Postavu by proto nejraději vyškrtli, ale tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, to nedopustil a pan Spock se nakonec stal ikonou seriálu a sci-fi vůbec.

... druh pana Spocka, Vulkánci, a Romulané jsou vzdálení "bratranci"? Proto mají oba druhy špičaté uši a do jisté míry i telepatické schopnosti. Ve filmu tedy vlastně bojují "příbuzní".

... vyklápěcí komunikátory používané ve Star Treku inspirovaly nejen vznik mobilů, nýbrž i proslavená "véčka" od Motoroly?

... vesmírná loď Enterprise odvozuje své jméno již od plachetnice z 18. století? Enterprise se jmenoval i prototyp amerického raketoplánu, který byl pojmenován na základě výsledků ankety mezi americkou veřejnosti.

... nejoblíbenějším pozdravem budoucnosti je vulkánské "žij dlouho a blaze" (live long and prosper)?

... fenomén jménem Star Trek v současnosti obnáší 10 celovečerních filmů (tento je jedenáctý), 5 hraných televizních seriálů a jeden animovaný?

... se fanoušci Star Treku nazývají trekkies nebo trekkeři a že se pravidelně scházejí v mnoha zemích světa včetně České republiky?

nahoru

konec