STAR TREK XI

Trekkies:TNG Bontonfilm Paramount Pictures Bad Robot

Spoilery

Star Trek: Countdown

Star Trek: Coundown

Scénáristé Kurtzman a Orci napsali i příběh komiksového úvodu do děje filmu. Komiks, výtvarně zpracovaný Davidem Messinou, se zaměřuje převážně na hlavního padoucha filmu – Romulana Nerona. Děj je zasazen do 24. století a následuje po 10. filmu Star Trek: Nemesis. V příběhu je zmíněno mnoho odkazů především na seriál Star Trek: Nová generace a chystanou MMORG hru Star Trek Online.

Romulanské impérium a celý vesmír ohrožuje soustava Hobus, jejíž hvězda se má stát "mega-supernovou“. Následná šoková vlna se prožene přes obydlené planety jako ničivá smršť. Spock, toho času stále na Romulu, o nebezpečí informuje Romulanský senát a podporuje ho romulanský kapitán Nero, který chtěl v soustavě těžit suroviny. Senát Spockovi nevěří, ale Nero ano.

Plán je prostý. Tzv. "Rudá hmota" přemění hvězdu v černou díru, která do sebe nasaje destruktivní sílu mega-supernovy. Hmotu vyrábějí pouze Vulkánci, a to z decathilia těženého v Romulanském impériu. Nero sežene decathilium, pokud Spock s pomocí Vulkánců zachrání Romulus. Včetně Neronovy rodiny a těhotné ženy...

Na Vulkánu čeká neúspěch – Vulkánci nesvěří svou technologii Romulanům. Nepomůže ani podpora vyslance Federace na Vulkánu, Jeana-Luca Picarda. Nero spěchá zpět na Romulus zachránit svou rodinu. Spock se znovu pokouší přesvědčit Vulkánce – jinak ho Nero osobně učiní zodpovědným za zkázu.

Romulanský senát prozře a nařídí evakuaci. Vše pozdě, hvězda Hobus vybuchne a šoková vlna ničí Romulus a Remus. Nero pouze bezmocně přihlíží. Věčný smutek vyjadřuje on i jeho posádka oholením hlav a zlověstným tetováním. Zlost si pak vybije nejen na evakuačních lodích Federace, nýbrž i na uprchlých členech Senátu. Od nich získává informaci o poloze tajné romulanské vojenské základny. Jeho loď Narada se tam s pomocí borgské technologie přemění na ničivou zbraň.

Spock a Picard nakonec slaví na Vulkánu úspěch – bohužel příliš pozdě pro Romulanské impérium. Geordi LaForge přiváží experimentální loď "Medúzu". Jen ta může do nitra hvězdy dopravit Rudou hmotu. Spock bere odpovědnost na sebe a vydává se na sebevražednou misi do soustavy Hobus...

Mezitím Nero vyráží za svou pomstou – byl-li smeten Romulus, proč ne i jiné planety? Na své cestě zničí klingonskou flotilu a Enterprise-E pod velením kapitána Data nechá na pokoji pouze proto, aby se střetnul se Spockem. Narada dorazí do soustavy Hobus ve chvílí, kdy se Spockovi podaří úspěšně přeměnit mega-supernovu na černou díru. Obě lodě jsou však vtaženy dovnitř. Posádka Enterprise-E, která se objeví záhy, se domnívá, že Spockova loď i Narada byly zničeny v černé díře...

Děj filmu

Star Trek: The Future Begins

Ve 23. století, kdesi v hlubokém vesmíru, je zpečetěn osud lodi Hvězdné flotily USS Kelvin – kapitán je mrtev, loď krátce před zničením. Velení na posledních 12 minut přebírá první důstojník – George Kirk. Jeho žena právě v únikovém modulu dává život jejich druhému synovi, Jamesovi T. Kirkovi. Ten však otce nikdy nespatří.
Na dalekém Vulkánu naopak Amanda, pozemská žena, v poklidu dává život Spockovi. Jeho otec je významný vulkánský vyslanec Sarek a na syna čeká pouze zářná budoucnost a skvělá kariéra na Vulkánu...

Uplynulo téměř 30 let. James Kirk vyrůstá pod "patronátem" nenáviděného strýce a protlouká se životem jako rebel všem navzdory. Po nevydařené rvačce v baru je osloven důstojníkem Hvězdné flotily – kapitánem Pikem. Ten znal Kirkova otce a je Jimovým dosavadním životem zklamán. Vyzve Kirka ke vstupu do Flotily – následovat šlépěje svého otce. Kirk jako kadet na Akademii Hvězdné flotily stejnou mírou září, jako způsobuje trable.

Postupně se seznamuje s dalšími kadety a členy Flotily, kteří se jednou stanou jeho celoživotními přáteli. Je mezi nimi i napůl Vulkánec-napůl člověk Spock, který dal přednost Flotile před Vulkánem. Zatím má proti mladému Kirkovi nemálo výhrad.

Z budoucnosti (či paralelní linie) přichází na scénu Romulan Nero a starší já Vulkánce Spocka. Nero se chce pomstít celému vesmíru (viz. komiks Countdown) a Vulkáncům a starému Spockovi obzvlášť.

Vulkán vysílá nouzové volání. Flotila mobilizuje a na palubě Enterprise, která spěchá na pomoc, je i mladý James T. Kirk. Enterprise velí Kirkův "rádce", kapitán Pike. Ten padne do Neronova zajetí a do kapitánského křesla usedá první důstojník Spock. Neshodne se s Kirkem natolik, že ho nechá v únikovém modulu vystřelit na pustou ledovou planetu.

Zde Kirk potká dvě osoby – zázračného inženýra Montgomeryho Scotta (nyní ve vyhnanství) a Spocka staršího. Spock ví, že jedině Kirk bude pravým kapitánem Enterprise a že dějiny vesmíru byly změněny Neronem, který stál za zkázou USS Kelvin a za dosud neutěšeným osiřelým životem Jima Kirka. Proto mu poradí, jak se vrátit na loď a převzít velení. Kirk se i se Scottym vrací a Kirk usedá do kapitanského křesla.

Zbývá pouze zachránit Vulkán, Zemi a vůbec celou galaxii... a v neposlední řadě stmelit posádku Enterprise pro boj na život a na smrt.

nahoru

konec